Telefon

0538-393-1397

E-posta

mkasogutma@gmail.com

Açılış saatleri

7/24 Kesintisiz Hizmet

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Klimayı ısıtma moduna aldınız mı?

 • Klima ısıtma modunda değilse bu yüzden ısıtma yapmıyor olabilir. Bu durumda klima kumandası üzerinden güneş sembolü seçilmeli ya da heat sembolü seçilmelidir. Bu semboller ısıtma sembolleridir.
 1. Klima ısı derecesini ayarladınız mı?

 • Klima üzerinden yapılan sıcaklık ayarı ortam sıcaklık ayarından daha yüksek olmalıdır. Buna göre bir ısıtma derecesi belirlemeniz gerekir. Ortam sıcaklık ayarından düşük olur ise ısıtma sağlayamaz ve bu durumda sonuç elde edemezsiniz.
 1. Dış ünite devreye giriyor mu?

 • Dış ünite devreye giriyor ise parçalarda sorun olabilir. Dış ünite devreye girmiyor ise bu durumda klimanız elektronik olarak bloke olmuştur. Bu durumda klimanızı resetlemelisiniz. Cihazı enerjisinden kapatın 10 dakika kadar bekleyin ve yeniden açın.
 1. Oda içinde açık kapı ya da pencere var mı?

 • Klimayı kullandığınız odanın içinde kapı veya pencereler açık durumda ise bu sebeple de ısıtma yapmıyor olabilir. Bu durumda açık kapı ve pencereleri mutlaka kapatmalısınız. Klimanızda sorun yok ise kısa sürede ısıtma sağlayacaktır.
 1. Klimanın hava girişleri açık mı?

 • Klimanın önü eğer eşyalarınızla kapatılmış ise bu durumda ısıtma beklenen şekilde sağlanamaz. Klimanın hava girişlerinin her koşulda açık durumda olması gerekir. Klimanın önünde eşyalarınız var ise mutlaka almalı, hava girişlerini açmalısınız.
 1. Klima yönlendirme kanatçığı hangi yönde?

 • Klima ısıtma modunda çalıştırıldığında önünde bulunan yönlendirme kanatçığının yönü aşağı doğru olmalıdır. Yukarı doğru olur ise ısıtmayı sağlamaz. Bu durumda yön kanatçığını mutlaka aşağı doğru getirmelisiniz.
 1. Hava filtresi temiz mi?

 • Klimalarda ön kısımda hava filtresi bulunur. Hava filtresini kullanıma bağlı sıklıkla temizlemelisiniz. Genelde 15 günde bir temizleme işlemi önerilmektedir. Hava filtresi kirli ise bu sebeple de ısıtma yapmıyor olabilir. Dilerseniz işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.

Yapılan bu kontrol ve uygulamalardan sonra Klima Isıtma Yapmıyor ise başka bir müdahalede bulunmadan Klima Servisi’ni aramalı ve yardım talebinde bulunmalısınız.

 • Klimanın gazı olması gerekenden eksik veya fazla olabilir
 • Klimanın kompresörü arızalı olabilir
 • İç ünite filtresi ya da peteği kirlenmiş olabilir
 • Dış ünite filtresi ya da peteği kirlenmiş olabilir
 • Dış veya iç ünitedeki fan ya da kondansatör arızalı olabilir
 • Sensörler de sorun olabilir
 • Kumanda arızalı olabilir
 • Sinyal kablosunda sorun olabilir
 • Bakır boru hattında ezilme ya da kırılma olabilir

Yine de tabi arızanın yerinde görülerek tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 

klima çalışmıyor

Klima Çalışmıyor ise bu durum birçok sebebe bağlıdır. Fakat öncesinde bilinçli olmak ve bilinçli hareket etmek gerekir. Eksik veya yanlış işlem uyguluyor olabilirsiniz. Tabi klimanız bozuk da olabilir.

 

Servis Çağırmadan Önce Yapılması Gerekenler

 • Dairesinde elektrik olduğundan emin olmalıdır. Bu nedenle de elektrikle çalışan bir cihazını çalıştırıp kontrol etmeli ya da lambayı yakarak dairesinde elektrik olduğundan emin olmalıdır. Elektrik yok ise elektrikler gelene kadar beklemekten başka çare yoktur. Elektrik varsa da farklı durumlar söz konusu olabilir.
 • Doğru konum seçtiğinden emin olmalıdır Yaz döneminde ısıtma ayarı, kış döneminde soğutma ayarı seçiliyor ise bu sebeple de cihaz çalışmıyor olabilir. Bu durumda doğru konumu seçtiğinizden mutlaka emin olmalıdır. Yaz döneminde soğutma modu için kar simgesi belirmelidir. Kış döneminde ısıtma için ise güneş simgesi belirmelidir. Tam tersi oluyor ise cihaz yaz döneminde ısıtır, kış döneminde soğutur. Bu sebeple de çalışma yapmaz.
 • Fan hızının iyi ayarlandığından emin olmalıdır Fan hızı genelde otomatik olarak ayarlanır. Fakat kullanıcı ani ısıtma ya da soğutma için fan hızını kendi değiştirebilir. Bu ayarın doğru şekilde yapıldığından emin olun. Aksi durumda doğru hızı seçerek yeniden deneme sağlayın.

Klimanın çalışmadığı durumlarda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemleri bu şekilde sıralayabiliriz. Bu kontrolleri yapmanız neticesinde eğer sonuç değişmiyor ise kullanıcı olarak cihaza daha fazla müdahale etmeye çalışmayın ve teknik açıdan çözüm bulmak adına mutlaka işi uzmanına bırakın. Bu sorunda yapmak istediğiniz her müdahale sonucunda sonuç alamayacağınız gibi büyük sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Klimalar bazen çalışmasına rağmen ısıtma veya soğutma yapmayabilir. Bu durumda klima ısıtmıyor ise veya klima soğutmuyor ise linkleri tıklayarak bu sorunlar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Cihazın bağlı olduğu elektrik kablosunda kopukluk vardır,
 • Elektrik kablosunun takılı durumda olduğu priz ve sigortaya elektrik gelmiyordur,
 • Klimanın ana kartında sorun vardır,
 • Klimanın kumandası arızalıdır,
 • Kumanda pili bitmiş olabilir ve ya oksitlenmeden dolayı,
 • On-off anahtarı, sigortası arızalıdır,
 • Sensör, display kartı sorunludur,
 • Ya da klimanın gazı bitmiştir.

Klimanız kullanım sırasında beklemediğiniz davranışlar sergileyebilir ve doğru şekilde çalışmayabilir. Bu duruma teşhis koymak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Klimanıza elektrik geliyor mu kontrol edin. Elektrikleriniz kesik olabilir ya da evin, klimanın sigortası atmış olabilir. Ayrıca klima kumandasının ekranına görüntü gelip gelmediğini ve klimanızın ışıklarını da kontrol edin. Kumandanıza görüntü gelmiyorsa yeni pil takıp tekrar deneyin. Eğer klima göstergesinde yanıp sönen bir ışık veya CH yazısı varsa klima şalterini kapatıp yaklaşık 3 dakika sonra tekrar açın sorun düzelecektir.

Gösterge lambası ve sinyal sesi

Kumandanızla klimaya komut verdiğinizde ön panelin en solunda yer alan gösterge lambasının yanıp yanmadığını ve iç üniteden “bip” şeklinde bir sinyal sesinin gelip gelmediğini kontrol edin. “Bip” sesinden yaklaşık 10 saniye sonra klima çalışmaya başlayacaktır.

Klima ısıtma modunda çalıştırılacaksa

Klimanızın kumanda modeli kapaklı ise; kumandanın sağ üst köşede yer alan açma/kapama düğmesine basın. Kumanda kapağını açtığınızda sol tarafta yer alan ve “kar tanesi, siyah üçgen, damla, güneş” sembolleri ile gösterilen düğmeye kumanda ekranına ”güneş” sembolü gelene kadar birkaç kez basın. Güneş şekli geldiğinde klima ısıtma konumuna alınmış olur. Aşağı ve yukarı şeklindeki sıcaklık ayar tuşlarına basarak sıcaklığı arttırabilirsiniz. İç üniteden “bip” şeklinde sinyal sesi geldiğinde klimanın ön panelinde en sağda bulunan ikinci lamba yanar. Bu lamba söndükten sonra klima sıcak hava üflemeye başlar.

Klima kumandanızın modeli kapaksız ise açma/kapama düğmesine basıp kumandayı açın. Isıtma konumu için kumanda ekranında “güneş” sembolü gözükecek şekilde “Mode” tuşuna basın. Aşağı ve yukarı şeklindeki sıcaklık ayar tuşlarına basarak sıcaklığı arttırabilirsiniz. İç üniteden “bip” şeklinde sinyal sesi geldiğinde klimanın ön panelinde en sağda bulunan ikinci lamba yanar. Bu lamba söndükten sonra klima sıcak hava üflemeye başlar.

Klima kumandanızın orta kısmında yer alan açma/kapama düğmesine basın. Sol tarafta yer alan “Mod” tuşuna basarak ısıtma moduna alın. Kumanda ekranında ‘’güneş’’ sembolü gözüktüğünde aşağı/yukarı ok tuşları ile istediğiniz sıcaklık derecesini seçebilirsiniz. Ayrıca kumandanın “Hızlı” tuşuna basıp ekranda ”PO” yazısını gördüğünüzde hızlı ısıtma özelliğine alabilirsiniz. Bu sayede klimanızın ısıtmasını daha çabuk hissedebilirsiniz.

klima su akıtıyor

KLİMA SU DAMLATIYOR

 

Klima su damlatıyor, Klima su  akıtıyor, Klima neden su akıtır Bu arızanın bir çok nedeni vardır. Bu nedenleri madde madde sıralayıp çözüm yollarını ele alacağız.!

Klima iç ünite su akıtma sebepleri

 • Tahliye sorunu

 • Drenaj sorunu

 • Gider sorunu

 • Meyil sorunu

 • Çatlak/Kırık sorunu

 • Gaz sorunu

Öncelikle klima suyu nereden gelirklima su üretir’mi..? Bu konuyu bilmemiz gerekmektedir. Size net kolay anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Yazın soğutma amaçlı kullandığımız tüm klimalar su üretir..! üretir derken su deposu yoktur   Sebebi ise ortamda bulunan nem soğutucu evap boruları üzerinde yoğunlaşarak suya dönüşmesi ile gerçekleşir.

Klimadan çıkan su nasıl oluşur..? Klima çalışma prensibi olarak ortamdaki sıcak havayı radyan fan sayesinde emer soğumuş evap boruları arasından geçerken emdiği bu havayı soğutarak ortama üfler,

Bu kısır döngü (Sirkülasyon) sayesinde ortamda bulunan nem yoğunlaşarak suya dönüşür..! Keza ocağa koyduğunuz su dolu bir çaydanlığı ısıttığınız zaman, bu su, buharlaşıp atmosfere karışır, ve Nem meydana gelir. Olay bodur

KLİMA SU DAMLATIYOR

KLİMA NEDEN SU AKITIR

 1. Tahliye sorunu..;Yazın Klima soğutma modunda çalıştığı zaman evaporatör’de biriken nem, suya dönüşür. Bu su Klima soğutucusu altında bulunan su tavasına damlar.

Damlayan su, tavada birikir, biriken su klimada bulunan su meyil sayesinde (Eyim) sayesinde tahliye hortumundan dışarı atılır.

Su tahliye esnasında arada her hangi bir pompa veya araç yoktur. Su meyil sayesinde akıp gider. Kaset tip (Tavan tip) Hariç. Bu cihazlarda pompa bulunur..!

Zamanla tavada oluşan kir nedeni ile gider ağzı tıkanır, ve klima iç üniteden eve su damlatmaya başlar.

Klima bakım zamanı gelmiş Servis çağırınız. Klima bakımı ile ilgili yazıyı Klima bakımı nasıl yapılır başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

KLİMA İÇERİYE NEDEN SU AKITIR

Drenaj sorunu; Klima montajı yapıldığı zaman yeni drenaj hortumu takıldığı için hortum yumuşak ve esnektir. Zaman geçtikten sonra hortum sertleşir ve kırılma yapar,

Bu kırılma neticesinde tavada su birikir, dışarı atılamayan su tavadan taşıp klima iç üniteden damlatmaya başlar.

Klima Drenaj hortumu değişmesi gerekir servis çağırınız.

Gider sorunu;Klima tahliye hortumunu dış cephede bulunan balkon giderlerine 50 lik Pvc pimaş borusuna delik açılması sureti ile tahliye hortumu geçirilir,

Bir alt katın balkon gideri tıkanması sonucu pimaş su ile dolar su seviyesi yükseldikçe klima iç üniteden oda içine su damlamaya hatta akmaya başlar.

Önemli Not..; Bir hassa Kışın klima ısıtmada çalışıyor veya çalışmıyor iken bile 50 lik pimaşın tıkanması sonucu iç üniteden güldür güldür su geldiği görülmüştür

Çözüm…; Tesisatçıdan yardım alınız. Yada hortumu 50 lik Pvc borudan ayırınız. Ankastre tesisatta’da tahliye gideri tıkanması klimanın altından su akmasına yol açar.

KLİMA SU AKITIYOR